Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

 SAYGIDEĞER ORTAKLAR

Uzun süredir web sitemizi kullanma imkânı bulamadık. Ulaşabildiğimiz ortaklarla whatsapp yolu ile Kooperatifimizde gelişen olayları takip etmeye çalıştık. Son günlerde kooperatifimiz adına ortaklarımızı sevindirecek haberler aldık. Bunlardan biri 2011 yılında tamamen tek yanlı olarak hazırlanıp genel kurulda gizlilik nedeni ile okunmasına dahi izin verilmeyen sözleşme sadece bir daire sahibi olacaksınız gerisine bakmayın deyip onaylanmış, ortaklarımız yanlış yönlendirilmişti. Sözleşme ve sözleşmenin yapıldığı genel kurulun iptal edilmesi için 16 ortağın davacı, 16 ortağın müdahil olarak açtığı dava; 2017 yılında genel kurul ve sözleşmenin bulunduğu gündemin 5. Maddesi yok hükmünde sayıldı. Ardından yönetim kurulu Yargıtay’a itiraz ve itiraz ret edildi. Bu defa karar düzeltmeye gidildi oda ret edilip karar kesinleşti. Bu sonuç doğal olarak tek taraflı olmasına ve hiç de istemediğimiz sözleşme maddelerini bile aratan konuma getirilen kooperatifimiz için ortaklarımızda bir umut ışığı oldu.

Bizler bu kararı ortaklarımızla paylaşıp artık Büyükşehir Belediye Başkanı engelimiz de yok hakkımız olanı almamız gerekir deyip yönetim kurulunu göreve çağırdık. Kesinleşen kararla artık hisse değerlerimiz artacak dedik. Evet, gerçekten karardan sonra hisse değerlerimiz artmaya başladığını ve çok miktarda hisse almak isteyenin olduğunu duymak kooperatifimiz için umut ışığının gözükmeye başladığını görmek mümkün oldu.

Yönetim Kurulu ise,

Göreve çağırmamızı yanlış anlamış olacak ki gerçeklerle hiç ilgisi olmayan şekilde yine grubumuzu suçlamayı uygun buldu. Ancak gerçekler hiçbir zaman gizlenemez er geç adalet yerini bulur, bu unutuldu.

Bizler gerçekleri az sayıda ortağımızla paylaşıyor ve birbirimize yeni bilgileri aktararak en azından önümüzü görmeye çalışıyoruz. Suçlamalar karşısında zorunlu olarak olanaklarımız çerçevesinde daha çok ortağımıza ulaşarak somut gerçekliliğimizi belgeleri ile paylaşacağız. 

Kooperatif Yönetim Kurulunun Kooperatif aleyhine olan mahkeme kararları ve bilgileri kooperatif web sitesinde yayınlarken yayınlamadığı ve kooperatif lehine olduğuna inandığımız mahkeme kararlarını ve elde ettiğimiz belgeler sizlerle ulaştıracağız.

İlk olarak Sözleşmenin yapıldığı genel kurulun iptal edildiği ve kesinleşen Yargıtay kararını paylaşıyoruz.

Yönetim kurulunun “Ek sözleşme yapıldı, sözleşme geçerlidir” iddiası. Bizce doğru değildir. Konuya ilişkin bu iddia genel kurulu iptal eden mahkeme ye “artık sözleşmenin hükmü yok, yeni sözleşme yapıldı”   görüşü sunulmuş ancak kabul edilmemiş, genel kurulu ve gündemin 5. Maddesini yani sözleşme maddesini yok hükmünde saymış ve karar kesinleşmiştir.

2019 yılında yönetimce dava açılması gerektiği söylenmesine rağmen açılmamış olduğundan durumun belirlenmesi için 5 ortak tarafından; Yapılan ek sözleşmelerin ana sözleşme olmadan bir hükmü olmayacağı gerekçesi ile dava açılmış sonuç beklenmektedir.

Kooperatifimiz yeni bir süreç yaşıyor, tüm ortakların birlikteliğini savunarak, artık yeni belediye başkanımızla kooperatifimizin, ortaklarımızın geleceğini aydınlatacak, yaşanabilir bir kentleşme için  önerilerimizi ve gerçeklerimizi belgeleri ile açıklamaya devam edeceğiz. Saygılarımızla. 01.07.2020

 

Pin It